Her insan farklı olduğu gibi her hasta da farklıdır. Bu nedenle tedavi şekilleri her hastaya göre bazı farklılıklar gösterir. Bel fıtığının tedavisi de ayrıca birtakım özellikler arz eder. Hamilelik bu konuda bazı zorlukları beraberinde getiren özel bir durumdur.

Hamileliğin ilerleyen aylarında karın içinde büyüyen cenin bele ilave bir yük oluşturur ve belin biyomekaniğini olumsuz yönde etkiler. Ancak cenin yavaş büyüdüğü için bel, sırt adaleleri ve destek dokular bu gelişmeye uyum gösterirler ve ağırlığı dengelerler.
Bu nedenle gebeliğin ilk aylarında yapılacak risksiz ve hafif egzersizler ilerideki aylarda anne adayına büyük kolaylık sağlar.

Ancak hamilelik ile beraber bel fıtığı mevcutsa doktor ve hastanın işi daha zordur. Çünkü zorluk daha teşhis döneminde başlamaktadır.

Teşhis için bazı hastalarda gereken Röntgen filmi çekimleri ve bilgisayarlı tomografi tetkiki bebeğe zararlı olabilecek x-ışınları nedeniyle yaptırılamamaktadır. Bu nedenle hamile hastalarda da diğer hastalarda olduğu gibi manyetik rezonans görüntüleme yöntemi (MR) öncelikle tercih edilmelidir.

Özellikle ilk üç ay hastaya verilen merhem tarzı ilaçlar haricinde ilaç da verilememektedir. Yine de bu dönemde şiddetli bel ve bacak ağrısı bulunan bir hastayla karşı karşıya kalan doktorun yapabileceği birtakım şeyler vardır.
Bel fıtığı olan hamile bir hasta ilk olarak sert yatak istirahatine alınmalıdır.

Evde hastanın beline yapılan masaj ve sıcaklık uygulaması kendisini kısmen de olsa rahatlatabilir.

Ayrıca doktor tavsiyesi ile karın kasları için egzersiz programı da uygulanabilir. Hasta mümkün olduğunca rahatlatılarak ve fıtığın daha fazla ilerlemesine engel olacak tarzda tedbirler alınarak 9 aylık süre emniyetle geçirilmeye çalışılır. Doğum esnasında, nöroşirürji uzmanı doktor ile hastayı takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı son durumu bir kez daha beraberce değerlendirerek normal doğum ile sezaryen arasında karara varırlar.

Doğumdan sonra hastaya normal şartlarda teşhis ve tedavi metodları uygulanır ve kesin sonuç o zaman alınır.

Doğumdan sonra karın kasları gevşemiş olacağından, lohusalık döneminde hasta, karın adalelerini güçlendirici egzersiz programlarına alınmalıdır.
Hamile bir kişide bel fıtığı varsa ve ameliyat gerekiyorsa, bu operasyon spinal veya epidural anestezi ile gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde ameliyat ettiğimiz çok sayıda hasta mevcuttur.