''Bel Sağlığı İçin 100 Tavsiye''
”Bel Sağlığı İçin 100 Tavsiye”

Bilimsel gelişmeler birbirini izlemekte ve günümüzde tıp dev adımlarla ilerlemektedir. Bu gelişmelere paralel olarak birçok hastalığın çaresi bulunmaktadır. Buna rağmen bütün hastalıklarda olduğu gibi bel fıtığına hiç yakalanmamak en iyisidir. Yani tedbirler hastalıkla karşılaşmadan önce alınmalıdır.

Bel fıtığından korunmak için ne yapmalıyız?

Maalesef insanlar sağlık gibi önemli bir nimetin kıymetini onu kaybettiklerinde anlamaktadırlar. Sağlık bir kez kaybedildiğinde tekrar kazanılması çok zor olmakta hatta bazen de bu mümkün olamamaktadır. Öyleyse sağlığımızın kıymetini hastalanmadan önce bilmeliyiz.

Bel sağlığını korumak için kişi hiçbir zaman çok ağır bir yükü kaldırmamalı ve kaldıracaksa mutlak surette dizlerini kırarak çömelir pozisyonda cismi yerden almalıdır. Belden eğilerek kaldırmamalıdır. Hiçbir cismi uzanarak almamalıdır. Meselâ, telefon çaldığında veya raftan kitap alınırken uzanılmamalıdır. Daima cisimlere yaklaşarak, arada mesafe bırakmaksızın almalıdır. Sağlığı kaybetmeden önce bel ve karın adalelerini güçlendirici egzersizler yapılmalıdır. Hareketli bir hayat tarzını benimsemek yararlıdır.