Bel fıtığının erken dönemlerinde hastaya yatak istirahati verilir. Ameliyatın gerek görülmediği hastalara uzman hekim tarafından yatak istirahati verilmiş ise bunun süresi hastanın iyileşme süresine göre değişecektir. Uzman doktor, neticeye bakarak bu süreyi artırabilir ya da azaltabilir. Bir hafta sonrasında hiçbir iyileşme gözlenmeyen hastalar yeniden ele alınarak değerlendirilmelidirler.

Hastanın yatacağı yer, altında sunta veya tahta bulunan üç-dört kat battaniye veya ince bir yatak olmalıdır. Bu yatak yaylanmamalı ve deforme olmamalıdır. Kaliteli ortopedik yataklar da uygundur.

Mutlak yatak istirahati dediğimiz bu bir iki günlük süreçte mümkün oldukça yataktan çıkılmamalı, yemekler yatakta yenmeli, ibadetler dahi yatakta yerine getirilmelidir. Tuvalet ihtiyacı için ayağa kalkıldığında en kısa zamanda yatağa dönülmelidir.

Hasta yatak istirahat sürecinde daha çok sırt üstü yatmalıdır, ayaklarını kendine doğru toplamalı veya alttan minder ile destekleyerek bacaklarını hafifçe yükseltmelidir. Sırt üstü pozisyonda yorulunca yan tarafa dönerek istirahatine devam etmelidir. Yan yattığı pozisyonda bacak arasına yumuşak bir yastık koyması iyi olur. Hiçbir zaman yüz üstü yatmamalıdır. Yatak istirahati süresinde uzman hekimin kendisine verdiği ilaçları da kullanmalıdır.

Önemli olan hastanın en kısa sürede normal günlük aktivitesine kavuşması ve işinin başına bir an önce dönmesidir. Uzun süreli istirahat bir yandan adalelerin zayıflamasına yol açarken diğer yandan hasta psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

Bu nedenle yatak istirahati doktor kontrolünde yapılmalı ve gereğinden fazla vakit kaybetmemeye özen gösterilmelidir. Eğer hasta hızla iyileşmişse, uzman doktor istirahate birkaç gün içinde son verebilir. Hedef hastanın normal yaşantısına en kısa zamanda kavuşmasıdır.

Yukarıdaki manyetik rezonans fotoğrafında görüldüğü şekilde fazla ilerlememiş bel fıtıkları konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.