Kişinin genetik mirası, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, meslek ile ilgili etkiler, sigara kullanımı, günlük yaşamda omurga biyomekaniğine uygun olmayan hareketler yapmak bel fıtığı oluşma riskini artıran faktörlerdir.

Günlük aktiviteler esnasında vücudun aldığı pozisyonlar ve bununla beraber aktivitenin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır ya da azaltır.

İnsanın dikey pozisyonda olması omurganın alt kısımlarını ciddi basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın üzerinde yer alan bütün vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır. Buna karşılık vücudun desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha fazla artırır.

Yapılan bir bilimsel araştırmada belde bulunan diskin içine basınç ölçen bir cihazla girilmiş ve vücut pozisyonlarının diskteki basıncı nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırma sonucunda görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırt üstü yattığı ve bacaklarının altını gir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur. Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik bir şekilde dururken bele binen yükten daha fazladır.

Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Sonuçta ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Oturur pozisyondayken belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu davranış esnasında kaldırılan cismin ağırlık miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.

Kişi oturur pozisyonda iken arkasına bir destek koyarsa ya da oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru yatırmaya başlarsa, bele binen yük giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır.

Öksürmek, gerinmek, ıkınmak ya da gülmek belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikâyetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pek çok hasta ile karşılaşmaktayız.

Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımız sırasında riskli ve uygun olmayan pozisyonlardan uzak durmalıyız.

Yukarıda çizimleri görülen çeşitli vücut pozisyonlarında bele binen yük 1’den 8’e kadar numaralanmış ve en azdan çoğa doğru artarak sıralanmıştır.

Daha önce bel rahatsızlığı geçirmiş kişilerin yüksekten atlamalarını asla önermeyiz.