Bazı hastalıklar vardır ki nüks edebilirler. Bel fıtığı hastalarında da nüks olayına rastlanılabilir. Ancak nüks oranı ameliyat olan-olmayan hastalarda farklılık gösterir. Ameliyat olmadan konservatif tedaviyle iyileşen hastalarda bel fıtığı kolayca nüksedebilir. Mutlaka ağır bir yük kaldırmak da gerekmez. Bazen öksürmekle bile hastalık ortaya çıkabilir.

Bel fıtığının aynı yerde ortaya çıkması çeşitli cerrahi merkezler arasında farklı oranlardadır. Nüks aynı tarafta veya karşı tarafta görülebilir. Diğer bir mesafedeki disk de fıtıklaşabilir. Çünkü bel bölgesinde fıtıklaşmış bir disk boşaltıldığı zaman geriye dört adet sağlam disk kalır ve görevlerini sürdürürler. Bunların zamanla dejenere olup yeni bel fıtığına neden olması klinikte rastlanabilecek sıradan olaylardandır.

Nüks şüphesiyle gelen vakaların değerlendirilmesi çok önemlidir. Çünkü atılacak her yanlış adım bir başka adımı davet eder. Onun için iyice araştırdıktan ve düşündükten sonra karar vermek gerekir.

Hastada nüks bel fıtığının belirtileri varsa kontrast madde verildikten sonra yapılan manyetik rezonans yöntemi çok değerlidir. Ayrıca bazı hastalarda ayırıcı teşhis için özel olarak düz Röntgen filmleri istenebilir.

 

Kişi sağlıklı dönemindeyken egzersiz yapar ve aşağıda belirttiğimiz öğütlere uyarsa, bel fıtığına yakalanma ve hastalığın nüksetme riski en alt düzeye indirilmiş olur.

Nüks bel fıtığı oldukları düşünülen hastaların değerlendirilmesi çok önemlidir.
Çünkü atılacak her yanlış adım bir başka adımı davet eder.