Mikrocerrahi ile Yapılan Bel Fıtığı Ameliyatının Avantajları

Mikrocerrahi ile Yapılan Bel Fıtığı Ameliyatının Avantajları

Bel fıtığı tedavisinde prensip olarak cerrahi dışı metotlar öncelikle tercih edilir. Ancak Ameliyat gerekiyorsa bunun bir an önce gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Bel fıtığı ameliyatlarında klasik cerrahi yöntem haricinde mikroteknik, mikroendoskopik teknik ve ciltten girişim şeklinde yani perkütan çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Mikroteknikte dokular görüntü alanına büyütülmüş olarak gelmekte, ciltten itibaren kontrollü gidilmekte ve sonuçta estetik, temiz ve emniyetli bir cerrahi ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrasında dikiş aldırmaya bile lüzum kalmamaktadır. Mikroteknik ile yapılan ameliyatlarda bel fıtığı tek mesafede ise 1,5 ile 2 cm civarında küçük bir kesi yeterli olmaktadır. Mikroteknikte dikişler içeriden gizli bir şekilde konulduğu için sonrasında dikiş aldırmaya bile gerek yoktur. Yani mikroteknik aynı zamanda estetik ve kolaylıklar arz eden bir bel fıtığı ameliyatı yöntemidir.

Mikrocerrahi teknik kullanılarak ameliyat edilen bel fıtığı hastaları aynı gün yürütülmekte, ertesi gün hastaneden taburcu edilmektedirler. Hastalar evlerine gittiklerinde mikroteknikte dikişler içeriden gizli yerleştirildiği için dikiş aldırmalarına gerek kalmamaktadır. Mikrocerrahi ile ameliyat edilen bel fıtığı hastaları 2 ile 10 gün içinde normal günlük yaşantılarına dönmektedirler. Egzersizlere ise taburcu olduktan 30 gün sonra başlamaktadırlar. Hastalara bel fıtığı kitabımızda da yer alan 100 adet öğüte uymalarını tavsiye etmekteyiz. Bel fıtığı ameliyatının üzerinden 1 ay geçtikten sonra hastalar cinsel hayatlarına başlayabilirler, 1,5 ay geçtikten sonra ise hamile kalabilirler.

Normalde bel fıtığı hastalarını ameliyatın üzerinden 3 ay geçtikten sonra kontrole çağırmaktayız. Bu arada hastalar bize haftanın 7 günü istedikleri saatte ulaşıp kafalarının içinden geçen bütün soruları yöneltebilmektedirler.