Bel Fıtığında Nüks Olayı

Bel fıtığı hastalarında nüks olayına zaman zaman rastlanır. Fakat nüks oranı ameliyat olan ve olmayan hastalarda farklıdır. Ameliyat gerekmeyen ve konservatif tedaviyle iyileşen hastalarda bel fıtığı kolayca nüksedebilir. Mutlaka ağır bir yük kaldırmak da gerekmez. Bazen öksürmekle bile hastalık ortaya çıkabilir.

Ameliyat olan hastalarda bel fıtığının aynı yerden nüks etmesi çeşitli cerrahi merkezler arasında farklı oranlardadır. Nüks, aynı tarafta veya karşı tarafta görülebilir. Diğer bir mesafedeki disk de fıtıklaşabilir. Çünkü belde bulunan fıtıklaşmış bir disk boşaltıldığı zaman geride daha dört adet sağlam disk kalmakta ve görevlerini sürdürmektedirler. Bunların zamanla dejenere olması ve yeni bel fıtığının ortaya çıkması klinikte rastlanabilecek sıradan olaylardandır.

Nüks şüphesiyle gelen vakaların değerlendirilmesi çok önemlidir. Çünkü atılacak her yanlış adım bir başka adımı davet eder. Onun için iyice araştırdıktan ve düşündükten sonra karar vermek gerekir.

Hastada nüks bel fıtığı düşünülüyorsa kontrast madde verilerek yapılan manyetik rezonans tetkiki ve ayırıcı teşhis için bazı hastalarda özel tarzda istenen düz röntgen filmleri değerlidir.

Kişi sağlıklı iken egzersiz yapar ve aşağıda belirteceğimiz öğütlerimize harfiyen riayet ederse, bel fıtığına yakalanma ve bu hastalığın nüksetme riski en aza indirilmiş olur.

Nüks bel fıtığı hastalarının ameliyatları tecrübe gerektirir. Ciltten itibaren mikroteknik kullanılarak yapılan bu ameliyatlarda yapışık olan dokular kibar ve titiz bir şekilde ayrılmalı, nüks etmiş bel fıtığı sonuçta hastaya zarar vermeden emniyetli bir şekilde temizlenmelidir.

Nüks bel fıtığı oldukları düşünülen hastaların değerlendirilmesi çok önemlidir.

Çünkü atılacak her yanlış adım bir başka adımı davet eder.