Bel fıtığı hastası cinsel hayatına devam edebilir mi?

Bel fıtığı kişinin iş, aile ve sosyal yaşantısını derinden etkileyen bir rahatsızlıktır. Ancak bel fıtığı hastaları bazı noktalara dikkat ederek cinsel yaşamlarını devam ettirebilirler. 

Aslında cinsel hayat bel fıtığının en çok etkilediği alanlardan biridir. Bu konudaki sıkıntılarınızı doktorunuza anlatmalısınız. O size cinsel perhiz ve aktif cinsel hayatınızın ne şekilde olacağı konusunda geniş bilgi verecektir. Ancak ağrının şiddetini koruduğu süreçte ve akut dönemlerde cinsel perhiz uygundur. Ağrılar gerileyip kişi kendini aktif cinsel hayata hazır hissettiğinde ise çiftlerin yan yana yattıkları pozisyon (erkek arkada) tercih edilmelidir. 
Hastalığı geçirmiş olan kişinin sırt üstü konumda altta bulunduğu ve belini hafif bir yastıkla desteklediği pozisyon tavsiye edilebilir.

Ayrıca bayanın belinin yastıkla desteklenerek sırt üstü yattığı ve dizlerini bükerek bacaklarını yan yatmış eşinin üstüne attığı pozisyon da denenebilir. 

Cinsel birleşmede erkeklerin diz üstü konumda oldukları pozisyonlar da uygundur. Erkekler seks sırasında omurgaları yerine kalçalarını hareket ettirerek bellerini koruyabilirler. 
Bütün bu tedbirlere rağmen cinsel birleşme sonrasında ağrı ortaya çıkıyorsa doktorunuza danışmanız uygun olur.