Ameliyat Sonrası


Mikrocerrahi teknik estetik bir girişim olup tek mesafeli bel fıtığı için 1,5 ile 2 cm civarında minik bir kesi yeterlidir. Bu teknik ile ameliyat olan hastalar aynı gün ayağa kaldırılıp yürütülmektedir.  Ertesi gün taburcu edilmektedirler. Hastahanede yatış süresi genellikle bir gündür. Taburcu edilen hastalar bir hafta sonra beldeki bantı (primapor) kendileri çıkartarak evlerinde banyo yapabilirler. Mikroteknikte dikişler içeriden gizli konduğu için dikiş aldırmaları gerekmez. İlk zamanlar banyo yaparken oturarak ve öne doğru eğilerek değil de, ayakta durup duş almak tarzında temizlenmeleri daha uygundur. Banyo esnasında hastanın ayağının kaymaması için banyo paspası ve gerektiğinde tutunmak için duvarda bir tutunma kolu bulundurulmasında yarar vardır.

Normal şartlar altında hastaların aktiviteleri gün geçtikçe artmakta ve süre kişiden kişiye değişerek 2 ile 10 gün arasında olağan günlük yaşantılarına kavuşmaktadırlar.

Ameliyat sonrası egzersizlere operasyondan 30 gün sonra başlanmasını tavsiye ediyoruz. Önce bir ay süre ile her bir hareketten günde bir kez beşer defa yapmak kâfidir. Sonraki dönemde her ay hareketlerin sayısını beşer adet artırmak yeterli olmaktadır.

Ameliyattan sonra bize hastalar sık sık “Nelere dikkat edeceğim? Hangi hareketleri yapıp hangilerini yapmayacağım?” diye sormaktadırlar. Onlara, operasyondan sonra hastalıklarının artık sona erdiği belirtilerek, bundan böyle normal insanların nelere dikkat etmeleri gerekiyorsa kendilerinin de aşağı yukarı o şartlara tabi oldukları anlatılmakta ve sonraki sahifelerde teferruatlı bir şekilde tanımlayacağımız “100 öğüt”e titizlikle uymaları tavsiye edilmektedir. 

Cinsel hayatlarına başlamak içinse ameliyattan sonra bir ay beklemeleri gerekmektedir. Ameliyatın üzerinden birbuçuk ay geçtikten sonra hamile kalınmasında sakınca yoktur.

Normal şartlar altında hastalar ameliyat olduktan üç ay sonra kontrol için gelmektedirler. Haftanın 7 günü istedikleri saatte bize ulaşıp akıllarından geçen her türlü soruyu sorabilmektedirler.