Bel fıtığı olan hastalarda bel ve bacak ağrısı en belirgin yakınmadır. Fakat bazen bel veya bacak ağrısından yalnızca biri de bulunabilir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması görülebilir. Ağrıyla beraber bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve incelme (atrofi) görülebilir. Sinirlere genişçe basan fıtıklarda cinsel fonksiyonlar olumsuz etkilenebilir.

Bazen orta hatta ilerleyen ve omurilik kanalındaki sinirleri sıkıştıran büyük bel fıtıklarında ağrı ile beraber idrar ve büyük abdestini tutamama ya da yapamama gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bunlarla beraber bacaklarda felce doğru gidiş, süvari yaması tarzında (oturak civarında) duyu kaybı ve cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir.

Bu klinik tabloya kauda ekuina sendromu adı verilir. Omurilik kanalının dar olduğu hastalarda küçük orta hat fıtıkları bile benzer şikayetlere yol açabilir. Hastalığın bu derecede ilerlemesine izin verilmemeli, zamanında müdahale ile uygun bir tedavi gerçekleştirilmelidir.

Bel fıtığında bel ve bacak ağrısı öksürmekle, yürümekle, ayakta kalmakla ve iş yapmakla artarken uygun yatakta yatmakla azalabilir.

 

Gelişmiş bir bel fıtığı sinir kökünü sıkıştırdığı için hasta ağrısını
azaltmak üzere vücudunu yana doğru eğmektedir.

 

Nadiren de olsa, ani ilerleyen böyle büyük hacimli orta hat bel fıtıklarında
ağrıyla birlikte bacaklarda felç gelişebilir. Hasta idrar ve büyük abdestini
altına kaçırabilir. Oturak civarında eyer tarzında duyu kaybı oluşabilir.
Cinsel fonksiyonlar kaybolabilir (kauda ekuina sendromu).